Politie moest eerst wijzen op zwijgrecht en recht op bijstand van een advocaat alvorens te vragen naar betrokkenheid bij ongeval
Geplaatst op: 28 mei 2025We zien vaak dat de politie aan een verdachte van het verlaten van de plaats van het ongeval vraagt of hij/zij bij het ongeval betrokken is geweest. Voordat die vraag gesteld wordt, moet de politie echter de verdachte wel wijzen op zijn recht om te zwijgen (cautie) en ook het recht om eerst een advocaat te raadplegen. In de praktijk gaat het vaak mis op dit punt.
Een voorbeeld hiervan zien we in HR 3 december 2024, ECLI:NL:HR:2024:1781:
In deze zaak was er een aanrijding geweest, waarbij de verdachte was doorgereden. Via een getuige komt de politie uiteindelijk bij de woning van de verdachte aan. Verbalisanten bellen aan op [f-straat 1] . Verdachte opent de deur en laat verbalisanten binnen. Verbalisanten zien dat de man die de deur open doet zijn haar in een staartje droeg. In het door verbalisanten opgemaakte proces-verbaal van bevindingen staat wat vervolgens wordt gezegd: “Verbalisant [verbalisant] zei tegen hem [het hof begrijpt: verdachte] dat hij niet tot antwoorden verplicht was. Verbalisant [verbalisant] vroeg hem wat hij vanochtend had gedaan. Hij zei dat hij zijn dochter naar school had gebracht, daarop vroeg verbalisant of er ook niet iets was wat wij moesten weten. Hierop zei hij dat hij een aanrijding had gehad en daarbij was doorgereden.”
Hier werd door de advocaat verweer op gevoerd. De verdachte moest worden gewezen op zijn recht om een advocaat te raadplegen en dat is niet gebeurd. De advocaat pleitte voor bewijsuitsluiting. Het gerechtshof was het niet eens met de advocaat, maar in cassatie werd de uitspraak van het hof vernietigd door de Hoge Raad. Die overwoog:
Lees meer >
Strafuitsluitingsgrond vrijwillig melden geldt niet bij in hulpeloze toestand achtergelaten slachtoffer
Geplaatst op: 06 november 2016Aanrijding met peuter in 30 km-zone. Verdachte reed veel te hard in woonwijk en was na het ongeval direct doorgereden. Binnen 12 uur had de verdachte zich vrijwillig gemeld. Op zitting verklaarde verdachte dat hij niet wist dat de politie naar hem op zoek was. Zijn identiteit was ook nog niet bekend. De rechtbank merkt dit aan als een vrijwillige melding en ontslaat hem van rechtsvervolging voor het ten aanzien van artikel 7, eerste lid, onder a, WVW ten laste gelegde. Voor het ten aanzien van artikel 7, eerste lid, onder b ten laste gelegde (in hulpeloze toestand achterlaten) wordt de verdachte wel strafbaar geacht (Rb Zeeland West-Brabant, 3 november 2016, ECLI:NL:RBZWB:2016:6882.
Lees meer >
Dodelijk verkeersongeval Donnie Rog – te hard rijden, verlaten plaats ongeval
Geplaatst op: 07 juni 2016Verkeersongeval waarbij de 13-jarige Donnie Rog is omgekomen. Hij werd aangereden door een personenauto die door de verdachte werd bestuurd. Na het ongeval heeft de verdachte de plaats van het verkeersongeval verlaten (rechtbank Den Haag, 2 augustus 2013, ECLI:NL:RBDHA:2013:9633).
Lees meer >
Uitstappen na aanrijding en gesprek willen aangaan is voldoende
Geplaatst op: 02 mei 2016Het komt vaker voor dat partijen na een aanrijding zo boos zijn dat ze niet met elkaar willen praten. Wanneer dan de ander wegrijdt (bijv. om verdere escalatie te voorkomen) is er geen sprake van verlaten plaats ongeval. Dit volgt uit HR 30 juni 2009, ECLI:NL:HR:2009:BI3923. De verdachte in deze zaak was uitgestapt en wilde het gesprek aangaan met de andere partij, die zijn hoofd van hem keerde. Tot een uitwisseling van gegevens is het daarna niet gekomen. De verdachte werd veroordeeld voor verlaten plaats ongeval, maar de Hoge Raad was het hier niet mee eens. De verdediging deed terecht een beroep op de wettelijke strafuitsluitingsgrond van artikel 7 lid 2 WVW hetgeen diende te leiden tot ontslag van alle rechtsvervolging (OVAR).
Lees meer >
Waarom vluchten bestuurders na een verkeersongeval?
Geplaatst op: 28 april 2016Bij verkeersongevallen waarbij mensen slachtoffer zijn en mensen instinctief reageren, komt vluchten vaak voor. “Iemand raakt dan na het ongeluk in shock, omdat hij beseft wat er is gebeurd. Het lijkt dan een adequate reactie om ervandoor te gaan. Vaak komen deze mensen wel tot bezinning, en melden ze zich alsnog bij de politie.